Home / Sports / ANSA brews a shocker

ANSA brews a shocker

Ellina Mhlanga Sports Reporter
THE Annual National Sports Awards judges sparked controversy when they connived to relegate World Cup-bound Zimbabwe national netball team into the periphery during the belated awards ceremony in Harare last night.

Gems coach Lloyd Makunde also lost in the Coach of the Year award with the judges handing it to Cheetahs gaffer, Gilbert Nyamutsamba for the second year running.

How a World Cup qualification success story could be deemed insignificant will haunt these awards for years.

Sportsperson of the Year

Wilfred Mashaya (martial arts –kobudo)

Junior Sportsperson of the Year

Ryan Gwidzima (squash)

Junior Sports Woman of the Year

Lorryn Ashley Bass (rowing), 2. Christi Rose Pretorious (judo), 3. Brianagh Clark (equestrian).
Junior Sportsman of the Year

Ryan Gwidzima (squash), 2. Liam O Hara (swimming), 3. Kenneth George Raynor (rowing).
Junior Sportswoman of the Year with a Disability

Grace Nyamadzawo (athletics VI–T12), 2. Moment Bhebhe (athletics VI–T13), 3. Libetra Shoko (athletics VI–T13).
Junior Sportsman of the Year with a Disability

Sellasi Chiwisa (golf- Special Olympics), 2. Ethan Mupfumura (golf- Special Olympics), 3. Tafadzwa Munyoro (athletics VI–T13).
Sportswoman of the Year

Grace Chirumanzu (karate), 2. Paidaishe Zengeni (chess), 3. Memory Chiwandire (karate).
Sportsman of the Year

Wilfred Mushaya (martial arts –kubudo), 2. Samson Muripo (karate), 3. Ben Follet Smith (golf).
Sportswoman of the Year with a Disability

Margaret Bangajena (wheelchair racing), 2. Moleen Majoni (wheelchair racing), 3. Lisa Burbidge (golf Special Olympics).
Sportsman of the Year with a Disability

Isaac Gutu (Golf Special Olympics), 2. Elford Moyo (wheelchair racing), 3. Munyaradzi Musariri (golf Special Olympics).
Team of the Year

Rowing Team (Patrick & Rory Plunket), 2. Sevens Rugby (The Cheetahs), 3. Netball Senior Team (The Gems).

Coach of the Year

Gilbert Nyamutsamba (Sevens Rugby), 2. Lloyd Makunde (Netball Senior Team), 3. Sunday Chidzambwa (Football).
Technical Official of the year

Rick Fulton (triathlon), 2. Langton Rusere (cricket), 3. Annie Joice Muchenu (basketball)
Sport Development of the Year Award

Rowing Association of Zimbabwe, 2. Triathlon Zimbabwe, 3. Hockey Association of Zimbabwe.
Sport Administration of the Year Award

Triathlon Zimbabwe, 2. Rowing Association of Zimbabwe, 3. Hockey Association of Zimbabwe.
Women and Sport Development Award

Angela Nyaundi (Women and Sport Development Trust), 2. Langton Giwa (football), 3. Debra Green Magura (Football).
Special Acknowledgment

City of Harare, National Association of Primary Schools Heads (NAPH), National Association of Secondary Schools Heads (NASH), Tongaat Hullet Zimbabwe, Zimbabwe Platinum Mines (Private) Limited.

source:the herald

Check Also

Katema plays down Golden Boot

By Tadious Manyepo Dynamos striker Evans Katema says winning the Golden Boot will be a …

error: Content is protected !!